- W 1619 pożar jest tak znaczny, że sejmik zwalnia miasto z podatków.
- W środę 10 sierpnia 1650 roku, płonie centrum miasta, zniszczeniu ulega ratusz, a także 64 domy, jatki i urządzenia wodociągowe.
- W latach 1655 – 1660 miasto jest niszczone przez szwedów.
- W 1660 roku komisarze królewscy zapisują, że w centrum rynku “nic nie masz jeno waga, bo ratusz i postrzygalnia spłonęły”.
Tak więc wiemy, że na tą chwilę w wyniku pożarów mamy zniszczony już drugi budynek ratusza, a także że budynki te znajdowały się w centrum rynku. Odbudowa miasta po tych zniszczeniach następuje dopiero po 1669 roku. Nie wiemy kiedy dokładnie, ale ratusz odbudował jeden z najzamożniejszych mieszczan, długoletni rajca (od 1678 roku) Marcin Koziński, który w swoim testamencie z 1704 roku zapisał i zastrzegł klauzule dla swojej żony Anny “aby przy tym zapisie ratusznym i onym samym, któryśmy swoim własnym kosztem oboje wybudowali, do śmierci zostawała” . Następnie Anna Kozińska, ze swoim kolejnym mężem Andrzejem Kwaszkiewiczem wydzierżawia ratusz w 1710 roku, na 6 lat, a za prawo szynkowania w nim trunków i sprzedaży różnych towarów zobowiązuje się do wybudowania więzienia, jednak nie dopełnia tego obowiązku. Nowi dzierżawcy od 1725 roku – Marcin i Regina Pajęccy zostali zobligowani “więzienie, które się zwie fundum na złodziejów wybrać, aby było kasztowane drzewem i drzwi z wierzchu z dobrym zamknięciem, na mieszczan zaś izdebkę także z dobrym zamknięciem postawić”. Więzienie to postawiono dopiero za kilka lat. Kolejnymi dzierżawcami ratusza (ratusznymi), byli m.in. Tomasz i Agnieszka Łakomscy (1727). W 1727 roku uzgodniono sprzedaż w ratuszu czapek futrzanych, garnków, drewna na podpałkę i mięsa w połciach przed ratuszem mąki i przetworów zbożowych. To obrazuje, że musiał to być nadal obszerny obiekt. W XVIII wieku, poza ratuszem na rynku stał pręgierz, waga i kramy handlowe.
- Franciszek Jarczowski – wójt i rajca w latach 1747 – 1767, a od 1740 roku dzierżawca ratusza
- Sebastian Dzikowski – 1769
- Józef i Anna Dobrowolscy – 1773
- opisy podają, że na tyłach ratusza znajdowała się studnia lub koniec wodociągu – jedyną studnie na rynku możemy zlokalizować na podstawie mapy dotyczącej wybrukowania rynku, natomiast pozostałością po zbiorniku wodociągu może być sadzawka, którą również umieszczono na mapie.
- rysunki zawarte w książce, o której była tutaj mowa wskazują na lokalizację ratusza w okolicy zaznaczonej na mapie sadzawki.
- ostatnim źródłem jest mapa z okresu około 1804 roku, przedstawiająca rynek w okresie gdy jeszcze według dokumentów ratusz istniał, mapa ta pokazuje przebieg linii zabudowy przez środek obecnego rynku – wschód – zachód (mapkę tą dodaję jako ilustrację).
Mam nadzieję, że więcej o historii ratusza, jego lokalizacji i wyglądzie dowiemy się w trakcie rewitalizacji Proszowickiego rynku.
Poniżej mapa z około 1800 roku przedstawiająca zabudowę po środku obecnego rynku, a także plan wybrukowania rynku z połowy XIX wieku z zaznaczoną studnią i sadzawką.
Adam Psica