Biogram – Jacenty Czarnecki

Jacenty Czarnecki urodził się 9 sierpnia 1842 roku w Proszowicach, w ówczesnej guberni Kieleckiej, w Królestwie Polskim (obecnie jest to powiat proszowicki w województwie małopolskim). Był on synem szewca, Michała Czarneckiego urodzonego 25 września 1791 roku w Proszowicach oraz jego drugiej żony, Heleny Skalskiej, urodzonej i zamieszkałej w Proszowicach. 

Akt urodzenia Jacentego Czarneckiego
Akt urodzenia Jacentego Czarneckiego

W księgach parafialnych kościoła w Proszowicach możemy przeczytać, że: „Działo się w Mieście Proszowicach dnia czternastego września tysiąc osiemset trzydziestego pierwszego roku o godzinie dziesiątej z rana (…) zawarto religijne małżeństwo między Michałem Czarneckim Wdowcem Mieszczaninem Szewcem w Mieście Proszowicach zamieszkałym, urodzonym w Mieście Proszowicach, z niegdy Jana Kantego i Justyny z Dobrowolskich Mieszczan Małżonków Czarneckich w Mieście Proszowicach zamieszkałych i zmarłych, lat czterdzieści mającym a Heleną Córką niegdy Piotra i Małgorzaty z Garbusińskich Mieszczan Małżonków Skalskich w Mieście Proszowicach zamieszkałych i tamże zmarłych, lat dwadzieścia dwa mającą w Mieście Proszowicach zrodzoną a także teraz tam w służbie zostającą”. Michał i Helena doczekali się sześcioro dzieci; pięciu synów (Franciszka ur. 1833 r., Wincentego ur. 1835 r., Nikodema ur. 1837 r. (zmarł w 1838 r.), Jana ur. 1839 r. oraz Jacentego) a także jednej córki (Katarzyna ur. 1850 r.).    

Fragment gazety Kuryer Poznański z 1876 r.
Fragment gazety Kuryer Poznański z 1876 r.

 

Syn Michała i Heleny wziął czynny udział w zrywie narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu w 1863 roku. Jacenty Czarnecki prawdopodobnie walczył pod dowództwem braci Habich. W sierpniu 1863 roku brał udział w krwawym starciu z wrogą armią rosyjską pod Glanowem i Imbramowicami. Według gazety „Kurier Poznański” z 1872 roku, Czarnecki otrzymał 22 rany w lesie pod Imbramowicami.   

Urodzony w Proszowicach, Jacenty Czarnecki, zmarł w 1872 roku w Monachium i został pochowany na lokalnym cmentarzu. Grób bohatera Powstania Styczniowego nie zachował się do dnia dzisiejszego, lecz nazwisko Proszowianina zostało umieszczone na wspólnym pomniku mieszczącym się na monachijskim cmentarzu Alter Südfriedhof. 

 

Opracował: Mateusz Serwatowski




Bibliografia:  
1) genealogia.okiem.pl
2) pl.wikipedia.org
3) wbc.poznan.pl
4) pmk-muenchen.de
5) genealodzy.pl
6) geneteka.genealodzy.pl