Bojowe Schrony Proszowice

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Bojowe Schrony Proszowice” to grupa łącząca ludzi z pasją do poszukiwania, odkrywania i poznawania historii w jakiejkolwiek postaci. Swoją działalność skupiamy na ratowaniu od zniszczenia i zapomnienia obiektów będącymi śladami historii, nawet tymi najmniejszymi.

W ramach naszej aktywności prowadzimy szereg akcji poszukiwawczych zabytków naszej przeszłości by uratować pamięć o ludziach i wydarzeniach, ważnych dla naszego regionu. Poprzez nasze czyny szerzymy wśród najmłodszych ducha patriotyzmu i dobrych wartości. Tworząc skansen fortyfikacji chcemy pozwolić dotknąć i cofnąć się w czasie historii obecnie żyjącym pokoleniom i nie pozwolić jej odejść wraz z ostatnimi jej świadkami. Nasza organizacja posiada swoją własną obszerną kolekcje artefaktów związanych z przeszłością i kiedy tylko jest okazja staramy się państwa z nią zapoznawać ucząc tego co było kiedyś. Posiadane przez nas eksponaty militariów ukazują trwały obraz trudnych czasów dla naszego kraju oraz jego obywateli jak i reszty świata. Dzięki nim zrozumieć można jak straszną rzeczą jest wojna i dlaczego powinniśmy zrobić wszystko by już nigdy więcej do niej nie doszło.

Serdecznie zapraszamy państwa do zapoznania się z treścią naszej strony. Mamy nadzieje, że będzie ona odpowiednim i przystępnym w obsłudze źródłem oraz pomoże zaspokoić państwa apetyt na historyczne informacje.

DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWALNA

Nasze stowarzyszenie poza działaniami w terenie bardzo dużo czasu poświęca na poszukiwanie, oryginalnej dokumentacji, która stanowi niepodważalne i bezcenne źródło wiedzy na temat minionych czasów. W ostatnich latach podjęliśmy współpracę z wieloma archiwami i badaczami na całym świecie m.in. w  USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Węgrzech i Polsce. 

Dzięki temu pozyskaliśmy tysiące stron oryginalnej dokumentacji – dzienników wojennych, raportów, zdjęć lotniczych, map i różnego rodzaju innych dokumentów. Przy ich pomocy, możemy w sposób niezwykle dokładny prześledzić wydarzenia w przeszłości, uchronić je przed zapomnieniem i w dużo bardziej zaawansowany sposób poszukiwać śladów przeszłości w dzisiejszych czasach.

Dokumenty te po opracowaniu i przetłumaczeniu, będą na bieżąco publikowane na naszej stronie w zakładce – “Historia Regionu”. 

Jeśli masz jakiekolwiek dokumenty które mogłyby nam pomóc, lub chcesz wesprzeć działalność naszej organizacji, prosimy o kontakt.

DZIAŁALNOŚĆ TERENOWA

Nasze stowarzyszenie to przede wszystkim działanie w terenie! Przez ostatnie lata przeprowadziliśmy szereg różnego rodzaju “akcji”, a jeszcze więcej planujemy w przyszłości. Stowarzyszenie prowadzi także Izbę Pamięci opowiadającą historię i gromadzącą zbiory dotyczące Powiatu Proszowickiego z okresu XIX. i XX. wieku, w tym w szczególności konfliktów zbrojnych z tego okresu. 

Inne działania jakie podejmujemy, polegają na zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju pozostałości po minionych czasach. Dlatego poszukujemy i konserwujemy różnego rodzaju artefakty. Staramy się także realizować działania w zakresie ochrony i odnowy mogił na terenie Powiatu Proszowickiego. Ponadto organizujemy akcje sprzątania rzeki “Szreniawy”, w trakcie których czyścimy koryto rzeki.

Staramy się także podejmować działania związane z ochroną zabytków i stanowisk archeologicznych, współpracując w tym zakresie z różnymi instytucjami. Aktywnie uczestniczymy w badaniach archeologicznych, a także staramy się je inicjować. Dodatkowo przy okazji różnego rodzaju wydarzeń, organizujemy wystawy historyczne, dzięki czemu możemy przybliżyć i propagować historie naszego regionu.

KOLORYZACJA ZDJĘĆ

W szeregach naszego stowarzyszenia mamy także osobę zajmującą się koloryzacją starych fotografii – zarówno tych wojennych, jak i po prostu zdjęć rodzinnych. Jeśli jesteście zainteresowani tego typu pracami zapraszamy na facebook’owy profil “Malczewski Colorization” lub do kontaktu bezpośrednio z nami.

 

 

Informacje Kontaktowe

Przedstawiciel stowarzyszenia: Wojciech Pasek

Mail: schronyproszowice@gmail.com

Telefon:  726015030

CHCESZ DO NAS DOŁĄCZYĆ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Dane stowarzyszenia

Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Bojowe Schrony Proszowice

Siedziba stowarzyszenia: ul.3 Maja 38, 32-100 Proszowice

Regon: 381838564

NIP: 6821778867

Konto bankowe: BGŻ Paribas 30175000120000000040932787  

Learn More

STATUT STOWARZYSZENIA

Deklaracja członkowska